Teknoloji

Her Anlamda Daha da Gelişmiş 2025 BMW M5 Tanıtıldı

S serisini yenilemeyi bitiren BMW şimdi de M serisinde önemli yenilikler yapmaya başladı. Şarjlı hibrit motoruyla 717 beygir güç ve 1000 Nm tork üreten yeni BMW her anlamda bir önceki modelde daha gelişmiş olmasıyla dikkatleri üzerinde topluyor. 

Aracın sahip olduğu 717 beygir gücün 577’i araçtaki S68 4.4 litre ikiz turboşarjlı V8 motordan geliyor. Kalan gücü ise aracın entegre elektrik motoru üretiyor ve araç sekiz ileri otomatik şanzımanla geliyor. Yeni M5’te de all-wheel drive çekiş bulunuyor. Aracın 0-100 hızlanması ise sadece 3,4 saniye. En yüksek hızı ise M Driver paketinde 305 kilometre/saat oluyor. Standart pakette ise en yüksek hız “yalnızca” saatte 249 kilometre. 

Daha büyük, daha ağır, daha hızlı

Hibrit sistemleri kullanmaya başlayan her araç gibi yeni BMW M5 de daha büyük ve ağır hâle gelmiş durumda. Aracın ağırlığı yaklaşık yarım ton artış gösteriyor. Yeni elektrikli motor aracın yaklaşık 40 kilometre boyunca sadece elektrikle gitmesini sağlayacak kapasiteye sahip. Boost özelliği ise elektrik motorundaki gücü kullanarak aracın anlık olarak gücü kullanabilmesini sağlayabilir.

Daha ağır olmasına rağmen BMW’nin pistlerde göreceğimizi söylediği yeni M5’in kendi süspansiyon donanımına ve kalibrasyonuna sahip olduğunu da belirtelim. Klasik çift kılçık ızgara tasarımı bu modelde de karşımıza çıkarken iç tasarım ise daha önceki modellere epey benziyor. 12,3 inçlik yeni dijital ekran ve 14,9 inçlik dokunmatik panel de bu modelde yer alıyor. 

2025 model BMW M5’in fiyatı ise 120 bin 675 dolardan (yaklaşık 4 milyon TL) başlıyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu