Ekonomi

YASED: Türkiye’ye 2023’te 10,6 milyar dolar doğrudan yatırım geldi

Türkiye’ye uluslararası doğrudan yatırım (UDY) girişi 2023’te bir önceki yıla göre yüzde 22 azalarak 10,6 milyar dolara ulaştı.

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) tarafından açıklanan “Rakamlarla Uluslararası Doğrudan Yatırımlar” bültenine göre, toplam doğrudan yabancı yatırım girişinin 5,6 milyar doları yatırım sermayesi girişi, 3,6 milyar doları yabancılara gayrimenkul satışı ve 1,9 milyar doları yabancı uyruklulara yapılan gayrimenkul satışlarından gerçekleşti. milyar dolar borçlanma araçlarıyla sağlandı.

Toplam doğrudan yabancı yatırım girişi 10,6 milyar dolar olurken, yatırım tasfiyelerinin 374 milyon dolarlık olumsuz etkisi oldu. Söz konusu doğrudan yabancı yatırım cari açığın yüzde 24’üne tekabül etti.

2023 yılında gerçekleşen 5,6 milyar dolarlık yatırım sermayesi girişinin sektörel kompozisyonuna bakıldığında, toptan ve perakende ticaret 984 milyon dolarlık yatırım ve yüzde 18’lik payla öne çıktı. Finans ve sigorta en çok yatırım yapılan ikinci segment olurken, bu segmentteki yatırımın 300 milyon dolarının bankacılık yatırımı olduğu kaydedildi. Yatırım sermayesi girişi açısından en fazla yatırımın gerçekleştiği diğer sektörler ise yüzde 9’luk payla elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ile yüzde 7’lik payla ulaştırma ve depolama oldu.

2023 yılında Avrupa Birliği (AB-27), yüzde 53’lük payla Türkiye’ye yatırım sermayesi girişinin ana kaynağı olmaya devam etti. Ortadoğu ülkelerinden gelen yatırımların payının yüzde 8’den yüzde 18’e çıktığı görüldü. Bu artışta Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Katar önemli rol oynadı. Bu ülkeler arasında 2023 yılında Türkiye’ye en fazla yatırım sermayesinin geldiği ülkeler Hollanda, Almanya, BAE, Katar ve Rusya oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu