Haber

UNESCO: Nesli tükenmekte olan dünya mirası alanları listesine Venedik’i ekleyin

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), İtalya’nın Venedik şehrinin kitle turizmi ve iklim değişikliğinin etkileri nedeniyle ‘kara listeye’ alınmasını tavsiye etti. 1987’de Dünya Miras Listesi’ne alınan Venedik’in ‘tehlikedeki miras’ listesine alınması önerisi Eylül ayında görüşülecek.

BBC Türkçe’nin Övgü Pınar haberine göre UNESCO, önümüzdeki ay yapılacak toplantı öncesi hazırladığı raporda, ‘iklim değişikliğinin etkileri ve kitle turizmi de dahil olmak üzere insan müdahalesi nedeniyle bozulmanın devam ettiğini’ ve bu bozulmanın neden olduğunu belirtti. ‘şehrin evrensel maliyeti’nde geri dönüşü olmayan değişiklikler. neden olma tehdidi oluşturuyor Örgüt, hem insan kaynaklı hem de doğal değişimlerin kentteki yapı ve alanlara zarar verdiğini, alınan önlemlerin yetersiz kaldığını vurguladı.

UNESCO’DAN ‘STRATEJİK VİZYON EKSİKLİĞİ’ ELEŞTİRİ

UNESCO’nun hazırladığı raporda İtalyan yetkililer, kentin acil ve kronik sorunlarını çözmek için gerekli olan “stratejik vizyon eksikliğini” de eleştirdi. İlgili kurumlar arasındaki uyum eksikliği de UNESCO tarafından eleştirildi.

Venedik’in yıllardır gündemde olan sorunları, yerel yönetim, merkezi hükümet ve kent sakinleri arasında çatışmalara neden oluyor. 2019’da Venedik Belediye Başkanı Luigi Brugnaro, hükümetin şehrin sorunlarını çözmedeki başarısızlığını eleştirdi ve UNESCO’yu şehri dünya mirası alanlarının ‘kara listesine’ koymaya davet etti.

UNESCO ayrıca 2021’de, büyük yolcu gemilerinin Venedik lagününe girmesi engellenmezse şehrin Tehlike Altındaki Dünya Mirası listesine dahil edilebileceği konusunda uyarıda bulundu.

2020 YILINDA MOSE BARİYERLERİ İŞLETİLDİ AMA SELLER DEVAM EDİYOR

Yolcu gemileri de sürdürülemez bir turizm modeli örneği olmakla ve kentin hassas altyapısına ve ekosistemine zarar vermekle eleştirildi. Ancak kent ekonomisinin lokomotifi olan turizm gelirlerinin düşeceği endişesi bu gemilerin yasaklanmasını zorlaştırdı. UNESCO’nun uyarısı üzerine Roma yönetimi 2021’de büyük yolcu gemilerinin şehir merkezine girişini durdurdu.

Buna göre Venedik’in merkezindeki San Marco Meydanı ve Giudecca Kanalı önündeki havzadan 25 bin tonun üzerindeki gemilerin geçişi yasaklandı. Bu gemiler şu anda yakınlardaki Marghera sanayi limanına yanaşmış durumda. Kentte sel sorununun önüne geçmek için yapılan ve ‘Mose’ (Musa) adı verilen bariyerler 2020 yılında faaliyete geçti. Ancak San Marco Meydanı gibi şehrin en alçak bölgelerinde su baskınları zaman zaman devam ediyor.

‘KARA LİSTE’DE 55 ALAN VE VARLIK VAR

Geçen yıl, Venedik’te ikamet eden nüfusun kritik eşik olan 50.000’in altına düştüğü açıklandı. Turist sayısının günübirlik ziyaretçiler dahil yılda 20 milyonun üzerinde olduğu hesaplanıyor. Kentte yaşayanların barınma olanaklarının giderek azalmasıyla birlikte kentin yaşanmaz hale gelmemesi için turistik konaklama tesislerinin sınırlandırılmasına yönelik planlar da zaman zaman gündeme gelmektedir. Nüfus kaybı ve aşırı turizmin de etkisiyle kentin giderek bir açık hava müzesine ya da ‘eğlence parkına’ dönüştüğü yorumlanıyor.

UNESCO’nun Tehlike Altındaki Dünya Mirası listesinde hala 55 alan ve varlık var. Nesli tükenmekte olan mirasın en fazla olduğu ülke, 6 alanla Suriye’dir.
Avrupa’da yüksek katlı projeler nedeniyle tarihi Viyana şehir merkezi de 2017 yılında bu listeye dahil edildi. Rusya-Ukrayna savaşının başladığı döneme ait Odessa kentinin tarihi merkezi de bu yılın başlarında Tehlike Altındaki Dünya Mirasları arasına alınmıştı. (DIŞ HABERLER)

haber-salpazari.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu