Ekonomi

TİM/Gültepe: Tekstilde ihracat ikiye katlanacak

İstanbul Dokumacılık ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) tarafından 16. sefer düzenlenen Memleketler arası Kumaş Tasarım Yarışı bu yıl birinci kere “Futuretex İstanbul” markası altında, “FutureTech” ve “FutureBase International” olarak iki başka yarış formunda gerçekleştirildi.

Etkinliğin açılışında konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri Mustafa Gültepe, dizaynın eserin kıymetine değer kattığını belirterek, üzerine bir de inovasyon eklendiğinde katma pahasının daha da arttığını ve tıpkı eseri markalaştırdıklarında ise fiyatın üçe-beşe katlandığını söyledi.

Gültepe, her yıl yüzlerce yetenekli genç tasarımcıyı bölümlerle buluşturduklarını tabir ederek kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Genç yeteneklerin üretime kazandırılmasında yarışmaların ayrı bir yeri var. Onların da katkısıyla hazırgiyim ve tekstilde küresel ölçekte söz sahibiyiz. Her iki sektörde marka üreticiyiz. İki sektörümüz toplamda 32-33 milyar dolar ihracata imza atıyor. İnanıyorum ki orta vadede 60 milyar dolarları konuşacağız. Her yıl daha da güçlenen tasarım kapasitemizle, tekstil ve hazırgiyimin şampiyonlar liginde ülkemizi daha üst sıralara taşıyacağız.”

“Teknik tekstil sektörü 2025’te 222 milyar dolara ulaşacak”

İTHİB Lideri Ahmet Öksüz ise Türkiye’nin birinci ve tek Memleketler arası Kumaş Tasarım Yarışması’nın bu yıl Futuretex marka çatısı altında iki farklı yarışa dönüştürüldüğünü tabir etti.

Öksüz, “Futurebase International, kumaş tasarım yarışmamızın devamı niteliğinde. Futuretech ise teknik tekstiller özelinde bu yıl ilk defa düzenlediğimiz inovasyon ve fikir yarışmamız. İki yarışmamız da sektörümüz adına bizleri son derece heyecanlandırıyor” dedi.

Türkiye’de yılda 30 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştiren dokuma ve hazırgiyim kesimlerinin bu muvaffakiyetinin en çok da dizayna verdiği değer ve beraberinde gelen katma kıymetli ihracatla sağlandığına vurgu yapan Öksüz, 2020 yılında 165 milyar dolar olan teknik dokuma dalının pazar büyüklüğünün, 2025 yılında 222 milyar dolara ulaşmasının öngörüldüğünü lisana getirdi.

Genç yetenekleri desteklemek ve dala kazandırmak gayesiyle düzenlenen Futuretex İstanbul’da yüzlerce kişi ortasından finale kalan yarışmacılar ödül gecesinde dizaynlarını sergiledi.

Jürinin değerlendirmeleri sonrası FutureBase International kategorisinde Troublesome Shine dizaynıyla Kemal Özpınar birincilik ve İpekyol Özel mükafatı, Uzay dizaynıyla Fatemeh Khosravi ikincilik mükafatı, Pure Converd of Cynara dizaynıyla İrem Levent üçüncülük mükafatı, Kutnu Bridge dizaynıyla Zeynep Esra Telli ise Heyet Özel mükafatı almaya hak kazandı.

Futuretech yarışında ise Öteki Deri projesiyle Elif Tekcan ve Melis Baloğlu birinci, Biotexcover projesiyle Janset Öztemur ve Semih Özkür ikinci, Akıllı Drysuit projesiyle Bilge Koyuncu ise üçüncü oldu.

Birinciye 200 bin TL ödül

Sürdürülebilirlik, doğal elyaflar, denim, klâsik dokumalar temalarıyla düzenlenen FutureBase International kategorisinde birinci 200 bin TL, ikinci 150 bin TL, üçüncü ise 100 bin TL mükafatın sahibi oldu.

Futurebase International’da finale giren tüm yarışmacılar tıpkı vakitte Première Vision Paris Fuarı’nı ziyaret etme hakkı elde etti, birinci 3 finalist 6 ay yabancı lisan eğitimi imkânı ve İstanbul Moda Akademisinde eğitim hakkı kazandı.

Ayrıca birinci üç finalist ortasından Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenecek yarışmacıya, İTHİB tarafından belirlenecek dizaynla ilgili bir eğitim kurumunda yurt dışı eğitim hakkı da verilecek. Biotech, Dijitalleşme, NanoTech, Smart Textile temalarıyla düzenlenen FutureTech kategorisinde ise birinci 200 bin TL, ikinci 150 bin TL, üçüncü 100 bin TL fiyatında ödül almaya hak kazandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu