Haber

Süleyman Soylu’nun açıklamalarının asıl hedefi neresi?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun CHP’li belediyelere yönelik “teröristleri istihdam ediyorlar” savları, gözaltılar ve soruşturmalar, kulislerde farklı bir değerlendirmeye husus oldu. T24 müellifi Tolga Şardan, “Soylu’nun son açıklamalarıyla bilhassa CHP’yle birlikte kendi partisini de işaret ettiği” istikametinde yaklaşımlar olduğunu yazdı.

Şardan, kulislerden edindiği bilgileri şöyle aktardı:

“Soylu’nun açıklamalarını yinelemek yerine farklı bir süreci aktarmak istiyorum.

Anımsanacağı üzere; Soylu, CHP’li belediyelerin yönelik tenkitlerini ağırlaştırdı. Bilhassa CHP’li belediyelerde işe alınanları ‘birinci yakınları’ üzerinden vurmaya çalıştı.

İlginçtir, görüştüğüm kimi kaynaklar Soylu’nun son açıklamalarıyla özellikle CHP’yle birlikte kendi partisini de işaret ettiğini öne sürdüler.

Görüştüğüm bir kaynak; PKK ve DHKP-C üzerinden CHP’ye yüklenirken, perde gerisinden da AKP’ye mesaj verdiğini iddia etti.

Son dönemde muhalefetin yanı sıra AKP içinden de eleştirilerin hedefi olmaya başlayan Soylu’nun ‘aba altından sopa gösterdiği’ni söylemek yanlış olmayacak. Ana muhalefet partisini terör örgütleriyle “iltisaklı” göstermek isteyen Soylu, tahminen de FETÖ üzerinden mensubu olduğu partiye ileti veriyor, kim bilir?

Zira, 15 Temmuz’un baş aktörlerinden TSK mensubu eski Tümgeneral Mehmet Dişli’yle ‘iltisaklı birinci derece yakını ağabeyi’ Şaban Dişli, şahsen Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Hollanda’ya büyükelçi atandı.

Yine 15 Temmuz’dan sonra ‘silahlı terör örgütü’ tanımlaması yapılan FETÖ’den gözaltına alınan Mehmet Pakdemirli ile ‘iltisaklı kardeşi’ Bekir Pakdemirli yine Erdoğan tarafından kabine üyesi yapıldı.

Bu örneklerin yanında bir de Soylu’nun kendi imzasıyla yaptığı atamalardaki kimi mülki yönetim amirlerinin FETÖ’cü çıkması, Bakan’ın ‘iltisak’ yorumlarına son derece açık.

Hangi birinden başlamak gerekir sanki?

Kendi memleketi Of’a atanan kaymakamın dışında imzasını koyduğu kararnamelerde görev verilen kaymakamların ‘FETÖ iltisakı’ nedeniyle devlet görevinden ihraç edilmesi, kendi bakanlık döneminde emniyet teşkilatına alınan bazı polis amir ve memurlarının yine ‘FETÖ iltisakı’ sebebiyle cezalandırılması nasıl açıklanacak?” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu