Haber

Polonya’da Muhalefet Liderleri Başbakan Adayı Açıklandı

Polonya’da 15 Ekim’de yapılan genel seçimlerde en çok oyu alan üç muhalefet lideri, en büyük muhalefet bloğu Sivil Koalisyon’un lideri Donald Tusk’ın başbakan adayı olduğunu açıkladı.

Tusk, Üçüncü Yol koalisyonunu oluşturan Polonya Halk Partisi (PSL) ve Polonya 2050 partisinin liderleri Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, Szymon Holownia ve Yeni Sol Parti lideri Wlodzimierz Czarzasty ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Genel seçimlerde en çok oyu alan üç muhalefet lideri Kosiniak-Kamysz, Holownia ve Czarzasty, yaptıkları açıklamada başbakan adaylarının Tusk olduğunu belirtti.

Başkan Andrzej Duda’dan hızlı ve etkili kararlar beklendiğinin altını çizen Tusk, “Polonyalı kadın ve erkekler bekliyor. Biz çalışmaya hazırız.” Bu kelimeyi kullandı.

Tusk, hükümeti kurma görevinin en büyük muhalefet partisinin liderine verileceği yönündeki açıklamalarından dolayı muhalefet ortaklarına teşekkür ederek, “Mecliste çoğunluğu oluşturduğumuzu beyan ettiğiniz için teşekkür ederiz. İşbirliğine dayalı bir işbirliği inşa ettik.” Ortaklık ve güven üzerine. Bugün demokratik partilerin liderleriyle birlikte tam işbirliği yapmayı ve bir sonraki parlamentoya katılmayı amaçlıyoruz.” “Yeni bir çoğunluk oluşturmaya hazır olduğumuzu doğruladık.” dedi.

Açıklama, Cumhurbaşkanı Duda’nın yeni parlamentoda sandalye kazanan partilerin liderleriyle seçim sonrası iki günlük istişarelere başlamasından hemen önce geldi.

Seçim sonuçları

Polonya Ulusal Seçim Komisyonu oy sayımını 17 Ekim’de tamamladı. Buna karşılık iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) yüzde 35,38 oyla seçimleri birinci sırada tamamladı.

Seçimde PIS’i yüzde 30,70 oy oranıyla Tusk liderliğindeki ana muhalefet bloğu Sivil Koalisyon ve yüzde 14,4 oy oranıyla Üçüncü Yol İttifakı takip etti. Yeni Sol Parti yüzde 8,61, aşırı sağ Konfederasyon Partisi ise yüzde 7,16 oy aldı.

Ülkede seçim barajı partiler için yüzde 5, ittifaklar için ise yüzde 8’dir.

Oyların yüzde 35,38’ini alarak ilk sırada yer alan PİS, diğer partilerin sonuçlarına göre Meclis’teki çoğunluğunu kaybediyor. Bu durumda üç muhalefet partisinin koalisyon kurarak Meclis’te çoğunluğu elde etmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu