Haber

Mahmut Özer: Deprem bölgesinde lisede başarısızlık olmaz

Maraş merkezli depremden etkilenen illerde aksama olmayacak. Elazığ hariç 10 ilde geçerli olacak sınıf geçme esaslarına ilişkin yeni kararları açıklayan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Lise öğrencileri ders sayısına bakılmaksızın bir üst sınıfa sorumlu olarak gidecek. 12. sınıf öğrencilerinin bu akademik yılda başarısız oldukları derslerin sorumluluk sınavları 19-25 Haziran tarihleri ​​arasında yapılacaktır.

Cumhuriyet gazetesinden Figen Atalay’ın haberine göre, gazetecilerle birlikte Sabancı Öğretmenevi’nin ortasına gelen Bakan Özer, deprem bölgesinde sınıf geçme süreçlerine ilişkin yapılan değişiklikleri şöyle anlattı:

“2022-2023 Eğitim-Öğretim yılının ikinci yarıyılında rastgele bir dersten alınan yılsonu puanı her iki dönemin ortalaması alınarak belirlenecektir. Ancak, öğrencinin bir dersten aldığı ikinci yarıyıl notunun birinci yarıyıl notundan düşük olması durumunda, yılsonu notunun belirlenmesinde birinci yarıyılın notu esas alınır. Öğrencinin ikinci dönemde sınava girmemesi durumunda birinci dönem puanı esas alınır. Sınava girmiş ve ikinci dönem puanı düşük ise birinci dönem puanı geçerli olacaktır. İkinci tur skoru yüksek ise iki periyodun ortalaması alınır. Transfer edilenlere bu hakkı tanımadık. Bundan sonra dönecek olanlar da bu kararlardan faydalanacak” dedi.

ZELZELE BÖLGESİNE YENİ ÖĞRETMENLER GÖNDERİLECEK

Bakan Özer, atanacak 45 bin yeni öğretmenin yüzde 50’den fazlasının deprem bölgesine gönderileceğini ve en çok atamanın Hatay’a yapılacağını söyledi.

Deprem bölgesinde 3 bin 450 noktada Destek Eğitim Kursları olduğunu ve bu kurslardan 145 bin öğrencinin yararlandığını anlatan Bakan Özer, 1 Ağustos-1 Eylül ortasında bütünleme eğitimi için kurs açılacağını da söyledi. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu