Haber

Jens Stoltenberg’den İsveç açıklaması: Türkiye sözünü tuttu

Genel Sekreter Jens Stoltenberg, Washington’da ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir araya geldi.

İkili daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Jens Stoltenberg, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine onay vermesine de değindi.

“Türkiye sözünü tuttu”

Stoltenberg, İsveç’in NATO üyelik sürecine de değindi: “Tabii ki Türkiye’nin İsveç’in üyeliğine ilişkin onay sürecini meclis kararıyla ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla tamamlamasını memnuniyetle karşılıyorum. Bu, Türkiye’nin geçen yaz Vilnius’ta düzenlenen NATO zirvesinde hepimize verdiği sözü yerine getirdiğini ve NATO’nun kapısının açık olduğunu gösteriyor.”söz konusu.

Henüz onay sürecini tamamlamayan tek ülkenin Macaristan olduğunu hatırlatan Stoltenberg, şöyle konuştu: “Meclis’in onay sürecini kısa sürede tamamlayacağını umuyorum.”dedi.

Stoltenberg, “İsveç’in ittifakın tam üyesi olacağından, bunun NATO’yu güçlendireceğinden, Moskova’ya açık bir mesaj göndereceğinden ve kimlerin üye olacağına NATO müttefiklerinin karar vereceğini ve Moskova’nın NATO’nun genişlemesi konusunda veto hakkına sahip olmadığını göstereceğinden eminim. ”sözlerini kullandı.

“Putin kazanırsa trajedi olur”

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, ABD Kongresi üyeleriyle bir araya gelerek Ukrayna’ya verilen desteğin önemini anlatacağını belirtti. “Başkan Putin’in zaferi Ukraynalılar için bir trajedi olacak ama aynı zamanda dünyayı daha tehlikeli ve hepimizi daha inançsız hale getirecek. “Bu sadece Başkan Putin’i değil, Kuzey Kore, İran ve Çin gibi diğer ülkelerin otoriter liderlerini de güç kullanmaya teşvik edecektir.” dedi. Stoltenberg, bu bağlamda ortaya çıkacak riskin gelecekte Tayvan için de geçerli olabileceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu