Ekonomi

Güney Afrika’da ANC çoğunluğu kaybetme ihtimaliyle karşı karşıya

Güney Afrikalılar Salı günü, Afrika Ulusal Kongresi’nin (ANC) apartheid döneminin sona ermesinden bu yana ilk kez çoğunluğu kaybetmesine neden olabilecek ulusal ve eyalet seçimlerinde oy kullandı.

ANC’nin en büyük parti olarak kalması beklenirken, seçimlerden önce yapılan kamuoyu yoklamaları, desteğinin 2019’da elde ettiği %57,5’ten önemli bir düşüşle %40 civarına gerileyebileceğini gösterdi.

ANC’nin anketlerden daha iyi bir performans göstermesi ve çoğunluğu sağlaması halinde, Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa’nın yeni Ulusal Meclis tarafından yeniden devlet başkanı olarak seçilmesi muhtemeldir.

ANC, son dört seçim döneminde oy oranında kademeli bir düşüş yaşadı ancak seçimler arasında hiçbir zaman yüzde beş puandan fazla bir düşüş yaşamadı.

ANC’nin çoğunluğu önemli bir farkla kaybetmesi ve Ramaphosa’nın sorumlu tutulması durumunda, parti liderinin değiştirilmesi söz konusu olabilir.

Anayasa, yeni Ulusal Meclis’in seçim sonuçlarının açıklanmasından sonraki 14 gün içinde bir başkan seçmesini gerektirdiğinden, bu hızlı bir karar gerektirecektir.

Ancak çoğu analist, ANC’nin oy oranı %40 veya altına düşmedikçe Ramaphosa’nın görevden alınmasının olası olmadığını düşünüyor. Ramaphosa’nın görev süresi boyunca düzenli bir geçişle liderliği bir halefine devretmesi daha akla yatkın.

Ramaphosa’nın pozisyonu ne olursa olsun, ANC çoğunluğu sağlayamazsa, yönetime devam etmek için bir veya daha fazla partiyle işbirliği yapması gerekecektir.

ANC’nin oy oranının %50’ye yaklaşması halinde, şu anda oy oranı %5 civarında olan Inkatha Özgürlük Partisi (IFP), Müslüman parti Al-Jama’ah veya Vatansever İttifak gibi daha küçük partilerle ittifak arayışına girebilir.

ANC çoğunluğu daha büyük bir farkla kaybederse, Demokratik İttifak (DA) veya Marksist Ekonomik Özgürlük Savaşçıları (EFF) gibi daha büyük muhalefet partilerinden destek almak için pazarlık yapmak zorunda kalabilir. Bu tür ortaklıklar önemli politika tavizleri ve üst düzey hükümet görevlerinin paylaşılmasını gerektirebilir.

Yatırımcıların ve iş dünyasının DA ile koalisyonu tercih etmesi bu ihtimali ortadan kaldırmıyor.

Ancak ANC ve DA arasındaki ideolojik farklılıklar bir ortaklığı zorlaştırabilir. Julius Malema liderliğindeki EFF, maliye bakanlığı pozisyonunun teklif edilmesi halinde ANC ile işbirliği yapmaya istekli olduğunu ifade etmiştir ki ANC’nin bu talebi önemli ölçüde zayıflamadığı sürece karşılaması pek olası değildir.

ANC-EFF koalisyonu potansiyeli, Steven Friedman gibi bazı uzmanlar tarafından kuşkuyla karşılanıyor ve geçen yıl toprak reformu konusunda benzer pozisyonlara sahip olmalarına rağmen anlaşamadıklarına işaret ediyor.

Bu durum, birlikte hükümet etseler bile böyle bir düzenlemenin istikrarının şüpheli olduğunu ve Güney Afrika’da bir hükümet dalgalanması dönemine yol açabileceğini gösteriyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu