Haber

Son Dakika… Bahçeli, Anayasa Mahkemesi’ni eleştirdi: Ya kapatılmalı ya da yeniden yapılandırılmalı!

FLAŞ HABER:MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP’nin 55. Kuruluş Yıldönümü Kutlama Etkinliğinde konuştu.

Bahçeli’nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Tam bağımsız ve lider bir ülke olan Türkiye’nin tarih sahnesinde yerini alması için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Cumhuriyetin yeni yüzyılı için tüm inancımız ve kararlılığımızla çalışıyoruz. 21. yüzyılın temel meselesi adalet, barış ve adil paylaşım arayışıdır.

Hiçbir zaman ilkelerimizden, vatan ve millet sevgimizden taviz vermedik. Milli ve manevi tüm değerleri esas aldık.

2053 STRATEJİSİ!

2053 yılının lider ülkesi ve büyük gücü Türkiye, stratejik hedefimizdir. Türkiye hızla küresel güç seviyesine yükselecektir. Türkiye oyun kurucu olarak dünyanın refahına katkıda bulunacaktır.

Güçlü MHP, güçlü Türkiye’dir. Gelecek yüzyıl Türkiye yüzyılıdır. 55 yıldır diliyoruz, gönüldeyiz, şehitlik abidesiyiz. 55 yıldır Asya bozkırlarından bahsetmeyi hiç bırakmadık.

BAHÇELİ’DEN TÜRK BİRLİĞİ MESAJI

Türk Birliği bu yüzyılda mutlaka gerçekleşecektir. Partimiz 55 yaşında olmasına rağmen davamızın yaşı Türk milletiyle eşittir. 55 yıldır davamızı ve siyasetimizi sürdürüyoruz. Huzurlu ve güvenli bir liman arayanların tek çaresi Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhur İttifakıdır.

CHP’YE ‘DEP’ ELEŞTİRİSİ

Cumhuriyet Halk Partisi’nden çıkış olmayacağı anlaşılmıştır. 6 Şubat 2024’te Çağlayan Adliyesi’nde polis karakoluna saldıran ve öldürülen teröristleri kimin savunduğu belli oldu.

AYM’YE SERT TEPKİ

Daha vahim olanı ise Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararıdır. Anayasa Mahkemesi yasaya savaş ilan etti. Anayasa Mahkemesi haini haklı gördü, Türk polisi de bu doğru değil, bu böyle olur diyerek gereğini yaptı. Ey vicdansızlar, teröristlerin hakları var mı? Anayasa Mahkemesi artık bir milli güvenlik sorunudur.Anayasa Mahkemesi ya kapatılmalı ya da yeniden yapılandırılmalıdır.

DEM’li CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne konuşlandırılmasını dış temaslarla yapılan bir operasyon olarak değerlendiriyoruz. Ülkemizde bir operasyon yapılıyor. Merkezi yönetimle uyumlu yerel yönetimler Türkiye’nin gücüne güç katacaktır. Cumhur İttifakı devleti, vatanı, demokrasiyi, milli kaynakları ve demokrasiyi koruyacaktır.

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ 55 YAŞINDA

Türk siyasi hayatının önemli unsurlarından biri olan ve 1969 yılında Alparslan Türkeş liderliğindeki Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’nin adının değiştirilmesiyle kurulan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) 55 yaşına girdi.

Türkeş’in 1965 yılında Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi Büyük Kongre Başkanlığı’na seçilmesinin ardından, 1969 yılında partinin adı Milliyetçi Hareket Partisi olarak değiştirilmiş, amblemi de “üç hilal” olarak değiştirilmiş, böylece MHP Türk siyasetindeki yerini almıştır. hayat.

Tüzüğünde, “Meşruiyeti milli irade olan, insan odaklı, aklı başında, ilkeli ve dürüst bir siyaset anlayışıyla adalet ve hakkaniyete dayalı bir yönetim anlayışı oluşturmak, toplumsal barış ve huzuru tesis etmek; Büyük Türk Milletinin milli ve manevi değerleri ile tarihi ve kültürel zenginliklerini koruyun.” “Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü, hak ve çıkarlarını korumak” gibi hedefleri bünyesinde barındıran parti, 12 Ekim 1969 seçimlerinde yüzde 3 oy alarak kurucu cumhurbaşkanı Alparslan Türkeş’i başkan seçti. Adana’dan bir milletvekili.

MHP, 14 Ekim 1973 seçimlerinde yüzde 3,4 oy alarak 3 milletvekili çıkarırken, Alparslan Türkeş, Süleyman Demirel başkanlığında kurulan ilk “Milliyetçi Cephe” hükümetine 2 bakanlık alarak katıldı. Bu hükümette Türkeş Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı olurken, MHP Ankara Milletvekili Mustafa Kemal Erkovan da Devlet Bakanı oldu.

MHP, 5 Haziran 1977 seçimlerinde oylarını artırarak yüzde 6,4 ile 16 milletvekili çıkardı ve Süleyman Demirel’in Başbakanlık başkanlığındaki ikinci “Milliyetçi Cephe” hükümetinde 5 bakanlık kazandı.

Türkeş, yeniden Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı olarak görev yaptı.

12 EYLÜL DARBESİ

MHP, 12 Eylül 1980 darbesinden sonra kapatıldı.

Partinin çizgisi, 1983 yılında Mehmet Pamak tarafından kurulan ve yeni partilerin kurulmasına izin verilen Muhafazakar Parti tarafından temsil ediliyordu.

Bu parti 1985 yılında adını Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) olarak değiştirdi. 1987 referandumundan sonra Türkeş’in siyasi yasağı kaldırılınca MHP’nin kurucu genel başkanı ve MÇP Genel Başkanı oldu.

24 Ocak 1993’te yapılan MÇP Genel Kurulu’nda delegelerin oybirliğiyle partinin adı yeniden MHP olarak değiştirildi ve Alparslan Türkeş yeniden genel başkan seçildi.

Alparslan Türkeş’in 4 Nisan 1997’deki vefatının ardından, 6 Temmuz 1997’de yapılan olağanüstü kongrede Devlet Bahçeli, Alparslan Türkeş’in oğlu Tuğrul Türkeş ile Devlet Bahçeli arasındaki seçim yarışını kazanarak MHP Genel Başkanı seçildi.

DEVLET BAHÇELİ DÖNEMİ

1999 yılında Bahçeli başkanlığında yapılan genel seçimlerde MHP yüzde 17,98 oy alarak DSP’den sonra en çok oy alan ikinci parti olmuş ve 129 milletvekili çıkarmıştı.

Kurulan DSP-ANAP-MHP koalisyonunda MHP, biri başbakan yardımcılığı olmak üzere 12 bakanlık alarak koalisyonun ikinci büyük ortağı oldu.

2002’de Türkiye yeni seçime giderken oy oranı yüzde 8,3’e düşen MHP meclise giremedi.

Parti, 2007 genel seçimlerinde yüzde 14,29 oyla mecliste 71 sandalye kazanarak TBMM’de yeniden grup oluşturdu.

MHP, 2011 genel seçimlerinde 53 milletvekiliyle yüzde 14,27 oy alarak Meclis’te temsil edilmiş, 2015 Haziran genel seçimlerinde ise 80 milletvekiliyle yüzde 16,29 oy almıştı.

MUHALEFET HAREKETE GEÇTİ

MHP’nin yüzde 11,94 oy alarak 40 sandalye kazandığı 1 Kasım 2015 genel seçimlerinin ardından partide muhalefet sesleri yükselmeye başladı.

Bahçeli, seçim sonuçlarını değerlendirmek üzere 15 Kasım 2015’te il başkanlarını Ankara’da bir araya getirdi.

Toplantının ardından yapılan açıklamada “birlik” mesajı verilse de Sinan Oğan, Koray Aydın ve Meral Akşener partide değişiklik istediklerini belirterek genel başkan adayı olduklarını açıkladı.

MHP tüzüğü büyük kurultaylarda genel başkan seçimine izin vermediğinden, tüzük değişiklik kurultayı düzenleyip arkadan genel başkan seçmek isteyen muhalifler birlikte hareket ederek 1.232 kayıtlı delegeden imza toplamaya başladı.

Bahçeli ise parti içinden yükselen “olağanüstü kurultay taleplerini” reddederek kurultayın 2018 yılında yapılacağını duyurdu.

Daha sonra yaşanan bir dizi hukuki süreç çerçevesinde, “Çağrı Komitesi”nin olağanüstü kurultay yapılacağını duyurduğu tarih olan 15 Mayıs’ta partililer Büyük Anadolu Oteli’ne gitmek için toplandı ancak ulaşamadılar. Polisin aldığı önlemler nedeniyle otel.

Bahçeli, muhaliflerin bu girişimini “saha kongresi” olarak nitelendirirken, Akşener’in önderliğindeki muhaliflerin bir kısmı daha sonra GÜZEL Partisi’ni kurdu.

BAŞKANLIK HÜKÜMET SİSTEMİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 11 Ekim 2016’daki küme toplantısında yaptığı “Başkanlık sistemi” konuşmasıyla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ve 16 Nisan 2017’deki anayasa değişikliğinin önünü açan isimlerden biriydi.

Türkiye bu referandumla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçti.

MHP, 24 Haziran 2018’de ertelenen Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimlerine AK Parti ile kurduğu “Millet İttifakı” ile girdi.

MHP bu seçimde yüzde 11,1 oyla 49 milletvekili çıkardı.

Geçen yıl yapılan genel seçimlerde de Cumhur İttifakı’na üye olan MHP, yüzde 10,07 oy alarak mecliste 50 sandalye elde etmişti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu