Ekonomi

Rusya’dan Türkiye’de doğal gaz merkezi olma konusunda yeni açıklama

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, ülkesindeki doğal gaz üretiminin ve ihracatının bu yıl azalacağını belirtti. “Yıl sonu itibarıyla gaz üretimi geçen yıla göre yüzde 12, ihracat ise dörtte bir oranında azalacak. Bu öncelikle ihracat altyapısının askıya alınmasıyla ilgili.”söz konusu.

Novak, Rus haber ajansı TASS’a enerji sektöründeki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Novak, Rusya’nın Avrupa Birliği’ne (AB) sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracatının arttığına işaret ederek, şöyle konuştu: “Şu anda bu pazar (AB) kapalı değil. Avrupa’ya LNG ihracatımız bu yılın 11 ayında 19,4 milyar metreküpe yükseldi ve yılsonunda bu rakamın 21 milyar metreküpe ulaşmasını bekliyoruz.”dedi.

AB’de doğal gaz açığı olduğunu anlatan Novak, şunları kaydetti: “Doğal gaz kıtlığı devam ediyor ve sevkiyatları yeniden başlatmak için her türlü fırsatımız olduğu için Avrupa pazarı değerli olmaya devam ediyor. Örneğin siyasi nedenlerle durdurulan Yamal-Avrupa boru hattı kullanılmıyor.”söz konusu.

Novak, Türkiye’de kurulması planlanan doğalgaz merkezinin Rus gazı sevkiyatı için önemine dikkat çekti, “Şu anda merkez kurulur kurulmaz, Türkiye ile istişare halinde olup, ilave hacimlerde gazın ulaştırılması için çalışıyoruz. Bu projenin uygulanmasında yer alacak ülkeler ve Rus gazına ihtiyaç duyan tüketiciler ile çalışmalar devam ediyor.”terimleri kullandı.

Gaz üretiminde azalma, petrol üretiminde artış

Batılı ülkelerin çeşitli yaptırımlar uyguladığı Rus petrol ve doğal gaz bölümü hakkında değerlendirmelerde bulunan Novak, son dönemde Rusya’nın Ural petrolüne uyguladığı indirim miktarının arttığını belirtti.

Yaptırımlar nedeniyle ihracat yollarının uzadığını anlatan Novak, şunları kaydetti: “Rotalar uzuyor ve bu nedenle indirimler bir önceki aya göre arttı.”söz konusu.

Rusya’nın uyguladığı indirimin lojistik sorunlar çözüldüğünde azalacağını umduğunu paylaşan Novak, şöyle konuştu: “Daha önce tedarik zincirlerini istikrara kavuşturmak dört ay sürdü ve şimdi de benzer bir süre alacak.”dedi.

Kapsamlı yaptırımlara rağmen bu yıl petrol üretimlerini artırdıklarını vurgulayan Novak, şöyle konuştu: “Rusya Enerji Bakanlığı’nın öncü verilerine göre sektördeki baskıya rağmen petrol üretimimizi geçen yıla göre yüzde 2 artırarak 535 milyon tona çıkaracağız. Petrol ihracatımız da yüzde 7,5 artarak 242 milyon tona çıkacak.” milyon metrik ton.”söz konusu.

Novak, Rusya’nın doğal gaz üretiminin ve ihracatının azalacağını belirtti. “Yıl sonu itibarıyla geçen yıla göre gaz üretimi yüzde 12, ihracatı ise çeyrekte bir azalacak. Bu öncelikle ihracat altyapısının askıya alınmasıyla ilgili.”ifadeleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu