Ekonomi

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’dan turist mesajı: 2024 hedeflerimize ulaşacağız

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kuşadası’nda turizm sektörünün temsilcileriyle bir araya geldi.

Ersoy, Türkiye’nin 2019 yılında turizmde rekor kırdığını belirtti.

Pandemi sürecinden en hızlı çıkan ülkenin kendilerinin olduğunu belirten Ersoy, olumsuzluklara rağmen 2023 yılını rekorla kapattıklarını söyledi.

60 MİLYON ZİYARETÇİ, 60 MİLYAR DOLAR GELİR HEDEFİ

2028 yılına kadar çok önemli hedefler belirlediklerini ve bu hedeflere her yıl rekorlar kırarak ulaşacaklarını belirten Ersoy, şöyle konuştu:

“Yıla 60 milyon ziyaretçi, 60 milyar dolar gelir hedefiyle başladık. İlk veriler de güzel. Ziyaretçi sayılarında ciddi artışlar var. Rezervasyonlar da iyi gidiyor. İnşallah bu şekilde devam edersek, ümit ederiz.” 2024 hedeflerimize rahat bir şekilde ulaşacağız.”

ERSOY’DAN KUŞADASI VE EGE VURGUSU

Kuşadası ve Ege’nin kendileri için çok değerli olduğunu vurgulayan Ersoy, Kuşadası’nın turizm tarihinin çok eskilere dayandığını ve kruvaziyer turizminin ana merkezlerinden biri olduğunu söyledi.

4 YILLIK ÖZEL HEDEFLER

Yabancı kazı liderlerinin yürüttüğü arkeolojik kazılarda çalışmayı 12 aya uzattıklarını belirten Ersoy, “Geleceğe Miras” projesiyle önümüzdeki 4 yıl için iddialı hedefler belirlendiğine dikkat çekti.

Kazılarla Türkiye’nin arkeolojik zenginliğinin yüzde 10’unun ortaya çıkarıldığını belirten Ersoy, şöyle konuştu:

“Aslında yüzde 90’ı hâlâ yer altında. Kazdığınızı koruyamıyorsanız, restore edip üst yapı oluşturamıyorsanız yer altında tutmak daha faydalı olur. Kaynakları doğru ve düzenli bir şekilde aktarmanız gerekiyor. Önce kazmalısınız. , sonra koru, sonra onar. Üst üste alırsan kazmanın faydası olur.” “Fakat bunlar bizi turizmde rakiplerimizden ayıran, çekim noktası olmamızı sağlayan ürünlerimizdir.”

“KAZI BÜTÇELERİNİ ARTTIRIYORUZ”

Bakan Ersoy, “Bugün Afrodisyas’ta çok ciddi bütçeler ayırdığımızı göreceksiniz. Örnek vereyim: 2019 yılında kazı bütçemiz 36,7 milyon liraydı. Geçen yıl bu rakamı kazı ve restorasyon dahil 1,1 milyar liraya çıkardık. Bu yıl bütçemiz 6 milyon lira, milyar lira olacak. Yani bütçeleri çok ciddi artırıyoruz. Hafriyat başkanlarımız bize projelerini gönderiyor ve biz de bu yıl itibarıyla tüm projeleri hızla hayata geçiriyoruz.”dedi.

“YEREL YÖNETİMLERE ÇOK CİDDİ GÖREVLER VAR”

Turizmin 12 aya yayılması amacıyla arkeolojik zenginliğin değerli olduğunu kaydeden Ersoy, Kuşadası’nın 8-9 ay anılması gerektiğini, bunu kültür turizmiyle başaracaklarını belirtti. Turizmde hedeflere ulaşmak için yerel yönetimlere de önemli görevler düştüğünü, yol, atık su, içme suyu gibi altyapı yatırımlarının tamamlanmasının önemli olduğunu belirten Ersoy, ilçedeki tüm paydaşların bu hedeflere destek vermesi gerektiğini kaydetti.

Toplantıda konuşan AK Parti Aydın Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Savaş, seçilmeleri halinde yerel yönetim olarak turizm alanında hayata geçirmeyi planladıkları projeler hakkında bilgi verdi.

Programa AK Parti Aydın İl Başkanı Gökhan Ökten ve AK Parti MKYK Üyesi Umut Tuncer de katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu