Ekonomi

JPMorgan’a göre tahvil getirilerinin yakın zamanda bugünkü seviyelere düşmesi pek mümkün görünmüyor

JPMorgan hisse senedi stratejistleri, tahvil getirilerindeki son düşüşün kısa bir süreliğine durup durmayacağını, yoksa daha sonra ciddi bir ekonomik sakinlik olmadan tekrar düşüp düşmeyeceğini tartıştı.

Ekim ayında aracı kurum tahvil getirilerinde düşüşe hazırlık yapılmasını tavsiye etti. Ancak son görüşleri, stratejik olarak bu yılın başında tahvil getirilerindeki düşüşte istikrar beklediklerini gösteriyor.

“Uzun vadeli tahvillere yatırım yapma stratejisinin 2024 için de önemini koruyacağını düşünüyoruz ancak önce bir duraklama beklenmeli. Negatif dışbükeyliğin etkilerinin azalması, uzun vadeli potansiyel artışlar nedeniyle tahvil getirilerinin yükselebileceği teknik bir olasılık da var.” -vadeli devlet tahvili ihracını ve gelecekte çeşitli enflasyon raporları alma ihtimalimiz var” dedi.

“Analizimize göre, ekonomik performans göstergelerinde belirgin bir bozulma olmadığı sürece tahvil getirilerinde kısa vadede daha fazla düşüş görülmesi pek mümkün görünmüyor.”

Hisse senedi piyasaları açısından sonuçları karmaşıktır. Hisse senedi piyasasının Kasım ve Aralık aylarında düşen tahvil faizlerine olumlu tepki vermesi, risk alımının artmasına ve piyasada toparlanmaya yol açtı. Bu dönemde piyasa değeri daha küçük olan şirketler, piyasa değişikliklerine daha duyarlı oldukları için piyasa değeri daha büyük olan şirketlere göre daha iyi performans gösterdiler.

Şimdi asıl soru, genel piyasanın net bir yükseliş eğilimi göstermemesi durumunda piyasa değeri daha küçük olan şirketlerin güçlü performanslarını sürdürüp sürdüremeyeceğidir; bu da onların mevcut ekonomik ortamda piyasa değişikliklerine karşı yüksek duyarlılığının esnekliğini değerlendirmenin değerini vurgulamaktadır.

“Tahvil getirilerinin yakın zamanda mevcut seviyelerinden düşeceğine inanmıyoruz, bu da piyasadaki toparlanmayı durdurabilir. Üstelik tahvil getirilerindeki düşüşe ilişkin tek taraflı açıklamanın devam edeceğini de öngörmüyoruz” dedi.

Özetle JPMorgan, riskli yatırımları destekleyen mevcut eğilimin değişmesi halinde, daha güvenli yatırımlar olarak görülen hisse senetlerinin de bu eğilimi yakalayabileceği konusunda uyarıyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu