Haber

Japonya Başbakanı’nın oğlu görevden alınıyor

Japonya’da, Başbakan Kishida Fumio’nun sekreteri ve en büyük oğlu Kishida Shotaro, resmi konutta bir eğlence için görevinden alınacak.

Japonya’da ulusal dergi Shukan Bunshun’da yer alan “Kishida Shotaro başbakanın resmi konutunda parti verdi” haberinin yankıları sürüyor.

Haberin görüntülerinde Kişida’nın konutta akrabaları ve yabancı misafirlerle eğlendiği anlar ve kırmızı halı kaplı merdivenlerde yatan bir kişinin verdiği poz görülüyor.

Sekreteri ve oğlu Kişida’ya gerekli bildirimleri yaptığı bildirilen Japonya Başbakanı, bahisle ilgili yeni bir karar aldığını açıkladı.

Başbakan Kişida, oğlu Kişida’nın resmi konuttaki davranışlarının, sekreterlik unvanı ve halka karşı sorumluluğu nedeniyle uygunsuz olduğunu vurguladı.

Sekreterlik görevine kendi oğlunu atama görevini üstlendiğini kaydeden Japonya Başbakanı, Kishida Shotaro’nun 1 Haziran’da resmi görevinden alınacağını açıkladı.

Başbakan Kişida, “Atamanın sorumluluğu elbette bana ait ve ciddiye alıyorum. Kararlılıkla ilerleyerek görevlerimi yerine getirmek istiyorum” dedi. ifadeleri kullandı.

Devlet Televizyonu NHK, Kishida Shotaro’dan önce sekreterlik görevini yürüten Yamamoto Takayoshi’nin yeni dönemde atanacağını bildirdi.

Ekim 2021’de Başbakanlık görevini üstlenen Kişida, birinci yılını doldururken 31 yaşındaki oğlu Kişida Shotaro’yu icra sekreteri olarak atamıştı.

O dönemde Baş Kabine Sekreterliği, atama kararının “kişinin kişiliği ve öngörüsü” esas alınarak “doğru kişiyi doğru yere yerleştirmek” amacıyla verildiğini belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu