Teknoloji

İnsanlardan 10 kat daha hızlılar… Gazetecilerin geleceği tehlikede olabilir!

Gün geçtikçe gelişen yapay zeka teknolojileri birçok mesleğin varlığını tehdit etmeye başlıyor. Dünyanın en büyük bankalarından biri olan Goldman Sachs’ın raporunda yapay zeka gelişmeleri nedeniyle 300 milyon kişinin işsiz kalabileceği belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde bir İtalyan Al Foggio gazetesinin düzenlediği yarışta, kullanıcılara yapay zekanın yarattığı hikayelerin ortasında hikayeler sunuldu. İnsan ve yapay zeka çalışmaları arasındaki farkın anlaşılır olup olmadığını öğrenmek isteyen şirket, okuyucular bunu ayırt edebilirse onlara ücretsiz gazete abonelik hizmeti sunacağını söyledi. Kısa sürede başlayan yarışmada insanlara “Yapay zeka teknolojisi gazetecilerin işini alabilir mi?” sorusunu sormasını istedi.

CHATGPT ÜZERİNDEN HİKAYE VE HABER YAZARLAR

Son dönemin en popüler uygulaması haline gelen ChatGPT, belirli konularda kısa sürede kişiler için hikayeler oluşturabiliyor. ChatGPT tarafından yazılan kitapların Amazon’un e-kitap mağazasında satıldığı belirtildi.

ChatGPT sadece hikaye yazmakla kalmıyor, yapay zeka dil programı haber yazma yeteneğine de sahip. Geçtiğimiz günlerde ABD’li bir teknoloji şirketi olan CNET’in yapay zeka üzerine yazılmış bazı haberleri olduğu aktarılmıştı. Bahis hakkında açıklama yapan şirket, yapay zeka metinlerinin farkındalık ve test amaçlı oluşturulduğunu söyledi.

DUYGUSUZ BİLGİ BÜYÜYEBİLİR

Geçtiğimiz ayın son haftasında Reuters Enstitüsü ve Oxford Üniversitesi tarafından konuyla ilgili yapılan bir ankete göre uzmanlar, yapay zekanın müdahalesiyle içeriklerin tamamen değişebileceğini belirtmişti. Yani içeriklerin doğasını değiştirerek tamamen duygulardan arınmış ve algoritma bilgisi ile oluşturulmuş içeriklere dönüştürecektir.

Bu alandaki araştırmalar için bazı uzmanlar 2026 yılına kadar internetteki içeriğin yaklaşık yüzde 90’ının yapay zeka tarafından üretileceğini belirtiyor.

İNSANDAN 10 KAT DAHA HIZLI

Uzmanlar, yapay zekanın ürettiği içeriklerin hissetmekten uzak olduğunu belirtse de basın bültenleri için içerik üretme konusunda insanlardan 10 kat daha hızlı hareket ettiklerini söylüyorlar.

Yapay zekanın hızlı gelişimi ön yargıların artmasına neden oluyor. Yapay zeka teknolojileri dikkatli kullanıldığında zaman tasarrufu ve etkileşim hızı açısından fayda sağlasa da bazılarına göre yapay zeka teknolojilerinin denetimsiz geliştirilmesi birçok kişi için yanıltıcı bir makine olarak görülüyor.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu