Haber

IMECE uzaya fırlatıldı

Türkiye’nin ilk gözlem uydusu IMECE ABD’den fırlatıldı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal açıklama yaptı. TÜBİTAK Lideri Mandal yaptığı açıklamada, “Bu bizim için gurur verici” dedi.

BAKAN AKAR: ÜLKEMİZ ÖNEMLİ BİR KAZANIM SAĞLAYACAK

Bakan Akar yaptığı açıklamada, “3 denemeden sonra hüsran yaşadık ama inşallah bitireceğiz. Uzayla ilgili bir şeyler yapmamız gerekiyor, geldiğimiz noktada buna kayıtsız kalamayız. uzayın kara, deniz ve hava kuvvetleri dahil olmak üzere diğer kuvvetler üzerinde etkisinin olduğunun farkındadır.” Yetenek kazanacağız. Ülkemiz ve milletimiz için önemli bir kazanım olacaktır. Yakın zamana kadar çeşitli yayınlarda uzaydan bir tenis topunun görünmesi gibi kıskançlıkla baktığımız durumlar oluyordu. Bu noktada bunu da görebileceğiz. İMECE ile birlikte çok değerli bir yetkinliğe kavuşacağız” dedi.

BAKAN AKAR: BİZİM İÇİN DUYGUSAL BİR AN

Bakan Akar, “Bütün kurumlarımızla buradan istifade edecekler. Uzayla birlikte uzaydaki gücümüze güç katacak varlığımız. Hava Kuvvetlerimiz yakından ilgileniyor. En faal haliyle faaliyete geçtikten sonra çok değerli olacak. Türkiye’nin büyüklüğü ve gücü sadece bizimle ilgili değil, NATO içinde içinde bulunduğumuz bir değerdir. Bu anlamda önemli.Bunu yeterli görmüyoruz.Çok çalışarak daha ileriye gidebileceğimize inanıyoruz.Biz bu heyetin yanındayız.Çok daha başarılı çalışmalar bekliyoruz.Artık Türkiye’nin barışçıl yöntemlerini ve uzaydaki varlığını da göreceğiz. Bugün fırlatacağımız uydu ile kalkınma zincirinin bir halkasını daha atacağız.Bu çabalardan dolayı tüm arkadaşlarımı en içten duygularımla kutluyorum.Bizler için gerçekten duygusal bir an.Terk edilmiş bir teknolojik an. Gelişmeleri hep gıpta ile takip ettik. Artık kendi ürettiğimiz teknolojilerle gurur duyuyoruz. Ülkemize ve silahlı kuvvetlerimize hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.

3 KEZ GECİKTİ

Yüksek çözünürlüklü görüntüleme uydusu IMECE’nin fırlatılması 3 kez ertelendi. İMECE’nin uzaya fırlatılması rüzgar nedeniyle 28 saniye kala iptal edildi. SpaceX tarafından yüksek irtifada yan rüzgar olduğundan bahsedilmişti. (HABER MERKEZİ)

haber-dogankent.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu