Ekonomi

Fitch, ABD’nin kredi notunu negatif izlemeye aldı

Fitch, ABD’nin “AAA” olan uzun vadeli yabancı para cinsinden kredi notunun negatif izlemeye alındığını bildirdi.

Fitch’ten yapılan açıklamada, söz konusu kararın, federal hükümetin 31,4 trilyon dolar olan borç limitine ulaşması ve Hazine Bakanlığı’nın aldığı harika önlemler sonrasında nakit sıkıntısı çekmesine rağmen borç limitinin artırılması veya askıya alınması kararı olduğu belirtildi. borç limitinin aşılması. Bir karara varılmasını engelleyen büyüyen siyasi partizanlığı yansıttığı bildirildi.

Borç limiti sorununun çözülmesi bekleniyor

Açıklamada, “Ancak borç limiti X tarihinden önce yükseltilmeyecek veya askıya alınmayacak ve sonuç olarak hükümet bazı yükümlülüklerinin ödemelerini aksatmaya devam edecek” denildi. Başlayabileceği risklerin arttığına inanıyoruz.” değerlendirme yapıldı.

Açıklamada, ABD’li yetkililerin borç limiti üzerinden gerilimi tırmandırma politikası ile bütçe açıklarının ve borç yükünün artmasına yol açacak orta vadeli mali zorluklarla anlamlı bir şekilde başa çıkamamasının aşağı yönlü olduğuna dikkat çekildi. ABD’nin kredi prestijine yönelik riskler.

Kritik tarih 1 Haziran

ABD, 19 Ocak’ta 31.4 trilyon dolarlık borç sınırına ulaştı ve ABD Hazinesi, sınırı aşmamak için olağanüstü önlemler almaya başladı.

Hazine Bakanlığı, bu inanılmaz önlemlerin 1 Haziran gibi erken bir tarihte tüketilebileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Beyaz Saray ve Cumhuriyetçiler arasında bütçe limitinin artırılmasına ilişkin müzakereler söz konusu tarihin yaklaşmasına rağmen bir türlü anlaşmaya varılamadı.

mentesehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu