Haber

Çin’de tarihi oylama: Xi Jinping üçüncü kez cumhurbaşkanı oldu

Çin Devlet Lideri Xi Jinping, Ulusal Halk Kongresi’nden üçüncü beş yıllık görev devri için onay aldı. Mecliste yapılan oturumda 3 bine yakın kongre üyesinin tamamı tek aday olan Xi’ye lehte oy kullandı.

2013 yılında Cumhurbaşkanlığı görevine başlayan Xi, 2018 yılında azami görev süresini sona erdiren yasal düzenlemeyi kaldırarak ömür boyu sürecek bir cumhurbaşkanlığının önünü açtı ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucusu Mao’dan sonra ülke tarihinin en güçlü lideri oldu. Zedong.

69 yaşındaki Xi, ülkedeki tek parti pozisyonu olan Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri olarak görev yapmak üzere Ekim ayında beş yıllık bir dönem için yeniden seçildi.


Fotoğraf: Noel Celis/AFP/Getty Images

Kilit durumlar için seçimler ve atamalar

Otoriter bir yönetim çizgisi izleyen Xi’ye yakın olanların da Pazartesi gününe kadar sürecek olan yıllık parlamento oturumunda kilit konumlara seçilmesi veya atanması bekleniyor.

Yarınki oturumda, Şanghay parti örgütünün başkanı Li Kiyang’ın başbakan olarak atanması ve Li Kiqiyang’ın yerini alması bekleniyor. Hafta sonu başbakan yardımcıları, merkez bankası başkanı ve çeşitli bakanlıklara atamalar yapılacak. Xi, parlamento sürecinin ardından Pazartesi günü Ulusal Halk Kongresi’nde bir konuşma yapacak.

rtr/BK,JD

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu