Haber

Çin-Arap Zirvesi, Ortak Bir Geleceği Olan Bir Topluluk İnşa Etmek İçin Yeni Olanaklar Sunacak

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da ilk Çin-Arap Devletleri Tepesi ve Çin-GCC Tepesi düzenlenecek.

Bazı Arap ülkelerinin yetkilileri tepeyle ilgili beklentilerini dile getirdi.

SES 1 (Arapça): BANDAR BIN İBRAHİM ALKHORAYEF, Suudi Arabistan Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı:

“Çin ve Çinli şirketlerle ortaklığı geniş ve geniş bir alan olarak görüyoruz. Elbette Çin değerli bir ortak olacaktır.

Çin’in büyüme ve gelişme sürecinde hem ekonomik hem de sosyal olarak örnek alınması gereken bir ülke olduğuna inanıyoruz.

Çin’in başarı açısından elde ettiği şey, bu başarıları birçok ülkeye aktarması için ona olağanüstü bir itibar sağlıyor. Arap ülkeleri yaşam standartlarını, ekonomilerini ve toplumlarını yükseltmek istiyor.”

SES 2 (İngilizce): ALI AL DHAHERİ, Birleşik Arap Emirlikleri Çin Büyükelçisi:

“Çin-Arap tepesi, Çin-Arap ilişkileri tarihinde değerli bir dönüm noktası olacaktır. İki taraf her zaman iyi dost ve iyi ortaktır ve BAE-Çin bağlantısı bunun çarpıcı bir örneğidir.

Son yıllarda Çin ile BAE arasındaki üst düzey alışverişler yakınlaştı ve siyasi ve stratejik karşılıklı güven her zaman gelişti.

BAE, Üretim ve Yol Girişimi’ne ilk katılanlar arasındaydı ve şu anda Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde Kuşak ve Yol Girişimi için ana lojistik merkez olarak hizmet veriyoruz. Şu anda Çin’in bölgeye ihracatının yüzde 60’ından fazlasından biz sorumluyuz ve Kuşak ve Yol Girişimi kapsamında altyapı gelişimimizi daha da hızlandırmayı umuyoruz.

Yaklaşan açılış zirvesinin BAE ile Çin arasındaki yüksek kaliteli iş birliğini derinleştireceğine ve Çin ile Arap devletleri arasındaki ortaklığı genişletip çeşitlendireceğine inanıyorum.”

Riyad’dan bildiren Xinhua Haber Ajansı muhabirleri.(XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu