Ekonomi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ilk ke açıkladı! EYT şartlarını sağlayan kaç kişi var?

TBMM Plan ve Bütçe Komitesinde, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı ile Mesleksel Yeterlilik Kurumunun 2023 yılı bütçelerinin görüşmeleri başladı. Kurul, AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, bakanlığının 2023 bütçesinin sunumunu yapıyor.

“ŞARTLARI SAĞLAYAN 1.5 MİLYON KİŞİ VAR”

Sözleşmelilerden taban fiyat artırımına kadar birçok bahiste değerlendirmelerde bulunan Bakan Alım, EYT düzenlemesine ait de kıymetli bilgiler verdi. Meclis Plan Bütçe Komitesinde bakanlığının bütçe sunumunda birinci kere sayı veren Alım, “Biz bu sene meclisin kararıyla 3600 ek gösterge meselesini düzenledik. İnşallah aralık ayı içinde meclise takdim edeceğiz EYT düzenlemesini. Şu anda yaş şartını kaldırırsak, prim gün sayısı ve hizmet süresi tutan yaklaşık 1,5 milyon kişi var” dedi.

“ÖZEL SEKTÖRÜN KIDEM TAZMİNATI SORUNUNU DA ÇÖZECEĞİZ”

Şartları taşıyanların yüzde 87’sinin özel sektörde çalıştığını söyleyen Bilgin, “Özel sektör kıdem tazminatı sorunuyla karşı karşıya kalacaktır. Resesyona giden dünyada biz bunu nasıl yapacağız diyorlar. Kimse endişe etmesin bu sorun Meclis’te çözülmüş olacak” dedi. Bakan Alım, düzenlemenin aralık ayı içinde Meclis’e sunulacağını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu