Ekonomi

Birkenstock hisseleri 1. çeyrek kazançlarının beklentileri aşması ve 2024 tahminlerini yükseltmesinin ardından %10 arttı

Birkenstock Holding (NYSE:BIRK), finansal analistlerin tahminlerini aşan ikinci çeyrek kazanç ve gelirlerini açıklamasının ve tüm yıl için tahminlerini yukarı yönlü revize etmesinin ardından Perşembe günü piyasa öncesi işlemlerde hisse senedi fiyatında %10’luk bir artış yaşadı.

Şirket bu çeyrekte hisse başına 0,38 Avro kazanç elde ederek finans uzmanlarının hisse başına 0,35 Avro olan tahminlerini aştı. Gelir 481,2 milyon Avro’ya yükselerek 465,4 milyon Avro’luk ortalama analist tahminini aştı.

Şirketin düzeltilmiş faiz, vergi, amortisman ve itfa öncesi kârı (FAVÖK) 162,3 milyon Avro’ya ulaşarak finansal analistlerin 145,8 milyon Avro’luk beklentisini geride bıraktı.

Birkenstock, 2024 mali yılı için gelir tahminini 1,77 milyar Avro ile 1,78 milyar Avro arasına yükselterek analistlerin ortalama tahmini olan 1,75 milyar Avro’nun üzerine çıktı. Bu güncellenmiş gelir tahmini, daha önce tahmin edilen %17 ila %18’lik büyümeden bir artışla yıllık %20’lik bir büyümeye işaret ediyor.

Buna ek olarak Birkenstock, 2024 yılı için düzeltilmiş FAVÖK’ün 535 milyon Avro ile 545 milyon Avro arasında olacağını öngörüyor ki bu da daha önceki tahmin aralığı olan 520 milyon Avro ile 530 milyon Avro arasında yukarı yönlü bir revizyon anlamına geliyor.

Şirket ayrıca orta ve uzun vadeli kârlılık hedeflerini de teyit ederek yaklaşık %60 brüt kâr marjı ve %30’un üzerinde düzeltilmiş FAVÖK marjı hedefliyor.

Birkenstock İcra Kurulu Başkanı Oliver Reichert, “İş stratejimizin gücü ve ürünlerimize yönelik artan tüketici talebi, 2024 yılı ikinci çeyrek sonuçlarımızda açıkça görülmektedir” dedi.

“Farklı bölgeleri, satış kanallarını, ürün kategorilerini ve kullanım alanlarını kapsayan, daha önce kullanmadığımız pazar segmentlerinde önemli bir talep artışına tanık oluyoruz. Ayrıca, köklü pazarlarımızda ve temel ürünlerimizde güçlü bir büyüme yaşamaya devam ediyoruz.”

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve tercüme edilmiş olup bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu