Ekonomi

Avrupa Merkez Bankası enflasyonun daha da düşmesini bekliyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Avro Bölgesi’nde enflasyonun hedefe doğru düştüğünü ancak yüzde 2 hedefine ulaşılabilmesi için daha fazla veriye ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Lagarde, Brüksel’de düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) Ekonomik ve Mali İşler Komitesi’nin Parasal Diyalog başlıklı oturumunda konuştu.

Euro Bölgesi’nde ekonomik aktivitenin 2023’te zayıf kaldığını ve reel büyümenin son çeyrekte sakinleştiğini hatırlatan Lagarde, aktivitedeki zayıflığın inşaat, üretim ve hizmetlerden çeşitli sektörlere yayıldığını ancak ileriye dönük bazı göstergelerin bir iyileşmeye işaret ettiğini belirtti. bu yıl toparlanma.

Ocak ayında enflasyonun yüzde 2,8’e gerilediğini hatırlatan Lagarde, çekirdek enflasyonun giderek gerilediğini ifade etti.

Fiyat artışlarının güçlü seyrini sürdürdüğünü anlatan Lagarde, bunun bir yansıması olarak önümüzdeki çeyreklerde fiyatların enflasyon dinamikleri üzerinde giderek daha önemli bir faktör haline gelmesini beklediklerini söyledi.

Lagarde, son verilerin genel olarak enflasyondaki düşüşü doğruladığını, geçmişteki yukarı yönlü şokların etkisinin azaldığını, sıkı finansman koşullarının enflasyonu düşürmeye yardımcı olması nedeniyle 2024’te enflasyonun kademeli olarak düşmesini beklediklerini vurguladı.

ECB’nin Aralık ayındaki toplantısında ana politika faiz oranlarında değişiklik yapmadığını hatırlatan Lagarde, “Mevcut faiz seviyesinin yeterince uzun süre korunması durumunda enflasyonun zamanında 2. seviyemize dönmesine önemli katkı sağlayacak” dedi. orta vadeli hedef yüzde. Enflasyondaki düşüşün devam etmesi bekleniyor.” söz konusu.

Avro Bölgesi’nin yüzde 2’lik enflasyon hedefine sürdürülebilir bir şekilde ulaşmasını sağlamak istediklerini ve bunun için daha fazla veriye ihtiyaç duyduklarını söyleyen Lagarde, ECB’nin para politikasında enflasyon görünümünü dikkate alan bir yaklaşım benimseyeceğini ve bunun için daha fazla veriye ihtiyaç duyulacağını açıkladı. Enflasyonun temel dinamikleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu