Haber

Arzu Çerkezoğlu: Emek Türkiyesi için yürüyoruz

Pelin Akdemir

BURSA – Devrimci Personel Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), “Gelirde adalet, vergide adalet” sloganıyla İstanbul’dan Ankara’ya başlattığı yürüyüşün üçüncü gününde Bursa’daydı. DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Bu ülkenin gerçek sahipleri olarak demokrasinin tüm kurumlarıyla işlediği eşitlik, adalet, barış ve kardeşlik Türkiye’si için yürüyoruz.”

DİSK üyeleri, 13 Kasım Pazartesi günü İstanbul Söğütlüçeşme’den başlayan yürüyüşün üçüncü gününde Bursa’daydı. DİSK’liler saat 16.00’da Line TV önünde buluşarak, oradan Kent Meydanı’na yürüdü. Sendika üyeleri Kent Meydanı’nda bekleyenler tarafından alkışlarla karşılandı.

‘YOKSULLUKTA HEPİMİZİ EŞİTLEŞTİREN POLİTİKALAR UYGULADILAR’

DİSK üyeleri, “Vergilerde adalet istiyoruz”, “Ankara duy sesimizi, bunlar gelen işçilerin ayak sesleridir”, “Yaşasın sınıf dayanışması” gibi sloganlar attı.

Gittikleri her yerde coşkuyla karşılandıklarını söyleyen DİSK Başkanı İstek Çerkezoğlu, konuşmasına şu sözlerle başladı: “Bu yolda umut var. İşçiler yürürse bu ülkedeki tüm karanlıklar kaybolur ve yolumuz açılır. Aydınlandık, ülkenin geleceği aydınlık olacak, gelirde adalet, vergide adalet, ülkede adalet için yürüyoruz.”

Çerkezoğlu, “Bu ülkenin tüm değerlerini ve güzelliklerini üreten işçi sınıfı, emekçiler, kadınlar ve emekliler olarak ürettiğimiz değerden aldığımız pay her geçen gün daha da azalıyor. Tüm işçilerin çalışmasını istiyorlar. açlık sınırının altındaki en düşük ücret olan asgari ücret için. Bütün emekliler ucube bir sistem icat etti.” “Hazinelerinden çıkan 7 bin 500 lirayla yaşasınlar. Hepimizi yoksulluk içinde eşitleyen politikalar uyguluyorlar” dedi.

‘DÜNYANIN EN ADALETSİZ VERGİ SİSTEMİ TÜRKİYE’DE’

Çerkezoğlu, “Sistemin tüm çarkları zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapmak için dönüyor” dedi. İşverenin bir kilo domates aldığında ödediği vergiyle aynı oranda olan ve dolayısıyla adaletsiz olan vergiler devletin vergi gelirlerinin 3/4’üne ulaştı. Biz bedelimizi almadan gelir vergisini peşin ödüyoruz. Vergi dilimleri kasıtlı olarak düşük tutulduğu için hızla zengin oluyoruz. Sanki vergi dilimine girmiş gibi giriyoruz” dedi.

Çerkezoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Zenginlerden, işverenlerden ve sermayeden vergi toplayamayan hükümetin, tüm vergi gelirlerinde gözü çalışanların, işçilerin, emeklilerin ve halkın cebinde. Ülkeyi yöneten iktidar, ülkenin vergi gelirlerini artırmak istiyorsa” Devlet artık ceplerimize bakmayı bırakıp etrafına bakmalı, rekor kâr elde eden şirketlere bakmalı.” “Döviz korumalı mevduatlardan milyonlar kazananlara bakın. Az kazananın daha az, çok kazananın daha fazla vergi aldığı adil bir vergi sistemi için yürüyoruz.”

ÇERKEZOĞLU’NDAN 600 MİLLETVEKİLİNE ÇAĞRI

Arzu Çerkezoğlu, 600 milletvekiline halkın vergi yükünü kaldıracak uygulamayı hayata geçirme çağrısında bulundu. Çerkezoğlu, vergi adaletsizliğinin ortadan kaldırılması için gelir vergisi oranının yüzde 10’a indirilmesi, vergi muafiyetinin asgari fiyat üzerinden doğru şekilde uygulanması, işverenlere 2008 yılından bu yana verilen 5 puanlık prim desteğinin işçilere verilmesi taleplerini dile getirerek, damga vergisinin kaldırılması.

Asgari fiyatın belirlenmesine ilişkin toplantıların başlayacağını hatırlatan Çerkezoğlu, taban fiyatın 14 bin lira olan açlık sınırının altında olduğunu, bu nedenle asgari fiyatın bir işçinin ailesiyle birlikte yaşayabileceği bir fiyat olarak belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Çerkezoğlu, “Türkiye’nin asgari ücretli toplumu olmaması, sendikalaşmanın önündeki engellerin kaldırılması için yürüyoruz. 10 milyon emeklinin 7 bin 500 liraya mahkum edildiği bir süreçte en düşük emekli maaşının en az 2000 lira olması için yürüyoruz” dedi. Taban fiyat seviyesindeyiz. Kadınlar olarak yaşadığımız eşitsizliklere karşı eşitiz. “Şartlarda yaşadığımız ve çalıştığımız bir ülke kurmak için yürüyoruz. Çocuklarımızın, gençlerimizin insanca yaşayabileceği bir ülke kurmak için yürüyoruz. Bu ülkenin gerçek sahipleri olarak demokrasinin tüm kurumlarıyla işlediği, eşitlik, adalet, barış ve kardeşlik içinde emeğin Türkiye’si için yürüyoruz.”

DİSK’in yürüyüşü yarın da Eskişehir üzerinden devam edecek. Cuma günü Ankara Ulus Meydanı’nda düzenlenecek mitingde talepler bir kez daha dile getirilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu