Haber

AB’nin yolsuzlukla mücadelesi Katar ile ilişkileri olumsuz etkileyebilir

Katarlı bir diplomat tarafından yapılan açıklamada, Avrupa Birliği’nin (AB) yolsuzlukla mücadelesinin ilişkileri ve doğalgaz arzını olumsuz etkileyebileceği belirtildi.

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Belçika’daki 3 üyesi ile Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Yunanistan Milletvekili Eva Kaili’nin karıştığı yolsuzluk skandalıyla ilgili başlatılan soruşturma sürerken, Katar’dan yeni bir adım atıldı. Katarlı bir diplomat, süreçle ilgili yaptığı açıklamada AB’yi hedef aldı. Katarlı diplomat, AB’nin yolsuzlukla mücadele çabalarının ilişkileri ve doğal gaz arzını olumsuz etkileyebileceğini belirterek, “Katar konusunda yasal süreç tamamlanmadan diyalog ve iş birliğini sınırlayan ayrımcı bir kısıtlama kararı, devam eden küresel güç yoksulluğu sürecini olumsuz etkileyecektir. ve güvenlik ile bölgesel ve küresel güvenlik işbirliği.Hükümetimizin misyonunu kötüye kullandığına dair argümanları şiddetle reddediyoruz.Soruşturmada adı geçen tek taraf Katar değil.Ancak ülkemiz bu iddia üzerine eleştirildi ve saldırıya uğradı. Tartışmalardan sonra Belçika hükümetinin gerçekleri ortaya çıkarmak için hükümetimizle temasa geçmemesi de bizi büyük hayal kırıklığına uğrattı.” dedi.

Öte yandan Belçikalı savcılar, son 10 gündeki soruşturma ve tutuklamalardan önce bir yıldır AP’deki yolsuzlukları soruşturduklarını söyledi.

AP’de rüşvet skandalı

Belçika’da yolsuzluk ve kara para aklama soruşturmasında 9 Aralık’ta başkent Brüksel’de 16 ayrı operasyon düzenlendi ve Katar’ın AP’nin kararlarını etkilemek için stratejik mevkilerdeki kişilere rüşvet verdiği iddia edildi. AP’nin 14 genel başkan yardımcısından biri olan Yunanistan Milletvekili Eva Kaili, İtalyan Articolo Uno Partisi üyesi Pier-Antonio Panzeri, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) Genel Sekreteri Luca Visentini ve AP’nin yardımcısı Francesco Giorgi Sosyalistler ve Demokratlar Kümesi (S&D), yolsuzluk soruşturması kapsamında gözaltına alındı. . Polisin düzenlediği baskınlarda binlerce avro ele geçirildi. 8 yıldır Avrupa Parlamentosu üyesi olan Kaili, AP Başkanı Metsola tarafından görevden alındı. Kaili, Yunanistan’ın merkez sol Panhelenik Sosyalist Hareketi (PASOK) partisinden de ihraç edilirken, AP Sosyalistler ve Demokratlar Kümesi’nden uzaklaştırıldı. Yunan makamları Kaili, eşi ve yakın aile üyelerinin mal varlığını dondurdu. – DOHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu