Haber

ABD’nin ‘iki yüzlü’ S-400 saldırısı: Hindistan’a neden yaptırım uygulanmıyor?

Hindistan Başbakanı Modi, ABD Başkanı Joe Biden’ın davetlisi olarak 21-24 Haziran tarihlerinde ABD’yi ziyaret ediyor.

Ziyaret öncesinde Pentagon Basın Sekreter Yardımcısı Sabrina Singh düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtladı.

Bir muhabir Singh’e şunları söyledi: “ABD, S-400 alımı nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygularken, Hindistan’a neden yaptırım uygulamıyor? İki ülke arasında neden bu kadar fark var?soruyu yöneltti.

Singh, muhabirin sorusunu yanıtladı. “Burada iki farklı durum var”diye cevap verdi.

“Dünyanın dört bir yanındaki müttefiklerimizi ve ortaklarımızı Rusya’ya yaptırım uygulamaya teşvik etmeye her zaman devam edeceğiz. Bu, Türkiye, Hindistan ve diğerleriyle sürekli tekrarladığımız bir şey. Bence çok farklı iki durum var ve Hindistan söz konusu olduğunda, onların çeşitlendirme yeteneklerine güveniyoruz.”

HİNDİSTAN, YAPTIRIM GÖSTERİSİNE KARŞI RUSYA İLE TAAHHÜT İMZALADI

Hindistan, Donald Trump yönetiminin ABD yaptırımlarına yol açabileceği uyarısına rağmen, Ekim 2018’de beş S-400 hava savunma füze sistemi satın almak için Rusya ile 5 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladı.

S-400, Rusya’nın en gelişmiş uzun menzilli karadan havaya füze savunma sistemi olarak biliniyor.

Rusya, füze sistemlerinin ilk bölümünü Aralık 2021’de teslim etmeye başladı ve Hindistan, Çin sınırının bazı kısımlarını ve Pakistan sınırını kapsayacak şekilde kuzey kesimde konuşlandırıldı.

Bu yılın Şubat ayında Rusya, her iki tarafın da sözleşmeye uyması nedeniyle S-400 Triumf karadan havaya füze sistemlerinin üçüncü bölümünün tedarikini yakında tamamlayacağını söyledi.

Rusya, Hindistan’ın en değerli askeri donanım tedarikçisidir.

İki ülke, Batı’nın Moskova’ya yönelik yaptırımları ışığında ortada ne tür ödeme sistemlerinin çalışabileceğini tartışıyor.

KAYNAK: TRT HABER

hanonuajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu